Marosvásárhely, 2017. szeptember 5.
A marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum körül kialakult bizonytalan helyzet miatt a Szabad Emberek Pártja – POL ezúton fejezi ki szolidaritását azokkal a diákokkal, szülőkkel és tanárokkal szemben, akiket bizonyos helyi politikai szereplők és intézmények rosszhiszeműsége, tudatlansága és inkompetenciája következményeként kerültek egyre kilátástalanabbnak tűnő helyzetbe. Az elmúlt évben ezek a szereplők képtelenek voltak meghozni azokat a méltányos, igazságos és törvényes adminisztratív döntéseket, amelyek segítségével megoldás szülessen az iskola körül kialakult helyzetre. A marosvásárhelyi Szabad Emberek Pártjának tagjai emiatt is jelen lesznek a 2017. szeptember 6-án a Maros Megyei Prefektúra előtt meghirdetett tiltakozó megmozduláson, hogy a Római Katolikus Teológiai Líceum diákjait, azoknak szüleit és tanárait erkölcsileg támogassák.
Hűek és következetesek maradunk elveinkhez, kihangsúlyozva a Románia Alkotmánya által és az oktatási törvény által garantált alapvető jogokat, amelyek értelmében minden vallási felekezetnek joga van megalapítani és üzemeltetni a saját felekezeti profilú oktatási intézményeit, a tulajdonukban levő épületekben.
Egyáltalán nem kérdőjelezzük meg azt a tényt, hogy a Római Katolikus Teológiai Líceum megalapításakor ne léteztek volna eljárásrendbeli hiányosságok és azt sem, hogy elsősorban a politikai háttéralkuk mentén alapították meg a tanintézményt és kevésbé a törvényes lépések betartásával. Azonban ennek dacára sem léteznek olyan megalapozott érvek és indokok, amelyek mentén a diákok, szülők és a tanárok alapvető jogait megszegjék, ők ugyanis nem felelősek azokért a hibákért, amelyeket más szereplők és intézmények követtek el a múltban. Ugyanakkor a folyamatban lévő büntetőeljárás sem jelent magyarázatot arra az akadékoskodásra, amelyre hivatkozva megtagadták megtalálni közigazgatási úton a megoldást azokra a hibákra és hiányosságokra, amelyeket az iskola megalapításakor elkövettek.
Mi voltunk egyébként az egyedüliek, akik a kezdetek kezdetétől az emberi jogi szempontok mentén álltunk hozzá az ügyhöz, kizárólag a diákok, szülők és tanárok érdekeire összpontosítva, figyelembe véve azt a létező közösségi igényt is, amelynek alapján egy katolikus értékek mentén működő iskolában tanulhassanak a gyermekek; emiatt is tudatosan kimaradtunk minden olyan politikai és etnikai színezetű vitából, amelyet ennek a konfliktusnak a prominensei előidéztek. Meggyőződésünk ugyanis, hogy pontosan ez volt a fő oka a konfliktus elfajulásának. Határozott álláspontunk az, hogy a törvény erejét nem lehet kettős mércével alkalmazni: a törvény betűjére ugyanis nem csak akkor kell hivatkozni, amikor az iskolát valakik mindenáron meg akarják szüntetni, hanem akkor is, amikor azokról az alapvető jogokról beszélünk, amelyeket Románia Alkotmánya, a 2004 évi 272 számú, a gyerekek jogainak védelméről szóló törvény és nem utolsó sorban, az ENSZ Gyermekek Jogairól szóló egyezménye szavatolnak.
Sajnálattal szembesülünk azzal, hogy ebben a szimbolikus konfliktusban a Római Katolikus Teológiai Líceum diákjai, szüleik és tanáraik váltak egy teljesen felesleges politikai és intézményes „háború” áldozataivá. Úgy tűnik, hogy egyes szereplők politikai játszmái, érdekei, amelyek mentén az volt a cél, hogy mindenképp megszüntessék ezt a tanintézményt, fontosabbak voltak, mint a diákok, a szülők és a tanárok érdekei és jogai.
Meggyőződésünk az, hogy az eltelt egy év leforgása alatt lett volna rá lehetőség, hogy a kialakult helyzetre megoldás szülessen, ha létezett volna egy alapvető jóindulat és jóhiszeműség minden érintett fél részéről, hogy találjanak és elfogadjanak egy méltányos megoldást, természetesen a törvényes lépések betartásával.
Tudatában vagyunk annak, hogy amennyiben a kialakult helyzetre nem találunk egy sürgős megoldást, az összes negatív következmény a Római Katolikus Teológiai Líceum diákjaira, szüleikre és tanáraira lesz kihatással, valamint az Unirea Nemzeti Főgimnáziumra, a Katolikus Egyházzal megkötött bérleti szerződés megszegésének következményeként. Ennek a konfliktusnak a meghosszabbítása és súlyosbodása ártalmas lesz a teljes marosvásárhelyi közösségre nézve.
A fentiek tükrében a lehető leghatározottabb módon szólítjuk fel a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatalt, a Marosvásárhelyi Önkormányzatot, a Maros Megyei Tanfelügyelőséget, a Maros Megyei Prefektus Intézményét és az Oktatásügyi Minisztériumot, hogy közös megegyezéssel egy sürgős megoldást találjanak a kialakult helyzetre még 2017. szeptember 11, az iskolakezdés napja előtt.
A marosvásárhelyi Szabad Emberek Pártjának nevében
Dan Mașca – elnök
Hermann Mark Christian – helyi tanácsos
Radu Bălaș – helyi tanácsos, alapítótag
Györfi Júlia – helyi tanácsos
Andreia Moraru – tag
Pápai László Zsolt – tag
Eugen Tothpal – alapítótag
Tatár Lehel – tag
Adrian Mureșan – tag
Ungvári Csongor István – tag
Andrei Popa – tag
Varga Zsigmond – tag
Flavius Pogăcean – tag